Во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од таму уште соопштија дека во Институт за јавно здравје се регистрирани 48 оздравени пациенти, а како последица од Ковид-19 починале четири лица, двајца од Скопје (71г и 77г) и двајца од Куманово (43г и 66г).

Од новите случаи на позитивни на коронавирус 7 се во Скопје, 3 во Куманово, 8 во Прилеп, 2 во Тетово-2 во Струга, во Гостивар 11, во Гевгелија 2, во Кочани 2, и по еден во Кратово и Свети Николе. Додека од оздравените пациенти најголемит број се во Штип – 46, потоа во Скопје и Гостивар со по 6 оздравени пациенти, следи Кичево со 4, Тетово со 3, Виница 2, и по еден оздравен пациент во Струга, Битола, Гевгелија, Кочани и Пробиштип.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14 330,  бројката на оздравени пациенти е 11 062, на починати е 600, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2668. Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 5901, активни 854
 • Куманово 1471, активни 378
 • Дебар 252, активни 84
 • Штип 1134, активни 148
 • Прилеп 463, активни 115
 • Тетово 1210, активни 163
 • Струга 562, активни 60
 • Велес 270, активни 31
 • Битола 203, активни 39
 • Охрид 337, активни 34
 • Кавадарци 182, активни 80
 • Гостивар 789, активни 237
 • Гевгелија 51, активни 29 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
 • Струмица 65, активни 21
 • Крива Паланка 46, активни 17
 • Радовиш 42, активни 6
 • Крушево 16, активни 0
 • Кочани 145, активни 29
 • Пробиштип 80, активни 14
 • Демир Хисар 60, активни 16
 • Македонски Брод 71, активни 18
 • Пехчево 18, активни 12
 • Берово 57, активни 48
 • Валандово 9, активни 2
 • Виница 70, активни 36
 • Делчево 59, активни 50 (13 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 19, активни 4
 • Свети Николе 288, активни 64
 • Кичево 269, активни 66
 • Ресен 146, активни 0
 • Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 817 теста се преку: ИЈЗ- 196, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-148,  Биотек-178, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -141, лабораторија Лаор –92, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-0,  ГАК-13, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 147.819 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примен е 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 40, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6  позитивни деца, 3 мајки и 3 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2 нови, вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 63 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 108
 • Гази Баба – 102
 • Аеродром – 107
 • Карпош – 88
 • Центар – 81
 • Кисела Вода – 100
 • Ѓорче Петров – 55
 • Бутел – 66
 • Шуто Оризари – 32
 • Студеничани – 25
 • Сарај – 25
 • Арачиново – 15
 • Илинден – 14
 • Сопиште – 6
 • Чучер Сандево – 4
 • Петровец – 10
 • Зелениково – 3
 • Странец – 9
 • Нераспределен – 1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.