Советот на амбасадори упати честитка до граѓаните по повод одлуката на Српската Православна Црква за прифаќање на афтокефалноста на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија и по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители.

Jа поздравувамe мудроста и дипломатската вештина на српскиот Патријарх Порфириј и македонскиот Архиепископ Стефан кои донесоа правилни одлуки, со што овозможија сплотување на верниците на двата народа во една Света Апостолска Црква. Исто така, ја поздравуваме одлуката на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј за иницијативата што ја овозможи и за дваесеттина дена административно ќе ја заокружи автокефалноста во Истанбул со врачување на Акт за признавање на канонство на Македонската православна црква, се вели во честитката.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.