Захир Бекири Чауш до Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на својот фејсбук профил упати порака во која му посакува да умре во Идризово.

Чауш беше првоосомничен во Фабриката за афери и член на СДСМ. Захир Бекири Чауш и неговиот брат се товареа за изработување и набавување оружје и средства наменети за извршување кривично дело, фалсификување исправа и злоупотреба на лични податоци. Во домот на Чауш беа пронајдени 105 фалсификувани лични карти за кои натамошната истрага потврди дека не биле употребени во изборни постапки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.