За оние семејства кои имаат по повеќе деца па им требаат многу компјутери за онлајн настава, Царовска ја потенцираше можноста за следење настава од далечина и на националниот телевизиски сервис. И таму ќе има часови од утре согласно распоредите на училиштата и одделенијата.

Она што го утврдивме на самиот почеток и на самиот план, децата ќе имаат можност во даден распоред на три канали на МТВ да следат на својот јазик 15 минутни часови од прво до деветто одделение и тоа е важен инструмент кој се користи и во другите држави за децата кои немаат пристап. Секако и училиштата ќе треба да принтаат и материјали кои што ќе бидат доставувани до родителите за да може децата да извршуваат домашните задачи и да добиваат инструкција за работа во домашни услови. Ова е за оние кои нема да можат да се приклучат онлајн. Секако ќе беше добро како држава претходно 15 години да инвестираме во дигитализација и во образованието и сите деца да имаат пристап до интернет и до ИТ опрема но тоа треба да биде задача и лекција за во наредниот период. Во овој период наоѓаме начин флексибилен на кој што секое ќе биде изложено на добивање информации и знаење и стимулации на нивниот развој, истакна Царовска од Тетово каде беше во посета на основното училиште „Кирил и Методиј“.

Во општина Тетово ниту едно од училиштата не доби дозвола за настава од четврто до деветто одделение со физичко присуство. Пример е ова училиште кое иако има одлични инфраструктурни услови, проблем е преголем број ученици.

Не одлучувам ни јас, ни градоначалничката. Има комисија експертска со тројца претстваници кои велат дека има преголем број на ученици и нема услови. Ако рекле тие така да го почитуваме тоа затоа што тие знаат подобро од сите нас. Едно се желбите овој пат, а друго се реални можности. Јавното здравје на населението е пред се. Во ова училиште се подготвиле според сите протоколи по сите стандарди, работеле и на обука на наставен кадар, приклучување на платформа и тестирања имале и се надевам ќе успееме во постојано пракса и користење на електронските алатки во сите училишта во државата, рече Царовска.

Таа потенцираше дека тековно се јавуваат и се надминуваат сите проблеми со националната платформа за учење.

Наставниците добиваат инструцкии и важно е да ги следат и порталот и веб страницата на министерството за сите нови инструцкии кои се даваат таму и можеме да да имаме добар старт за да се поврзат со учениците и да го одржат класниот час и понатаму да работиме сите заеднички. Го правиме првиот чекор кон дигитализацијата на образованието, рече Царовска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.