Mинистерката за образование Мила Царовска вели дека се наоѓаат во процес на транзиција и осовременување на образованието.

Законот го зема тоа предвид и вели секаде каде имаме можност се користат дигитални учебници. За учениците коишто немаат електронски уреди училиштето има обврска да ги испечати учебниците и да им ги даде.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.