Добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година Уидидед Бушамауи, придружувана од ректорот Нано Ружин и Сефер Цаноски, сопственикот на Универзитетот ФОН во Скопје денеска се сретна во Атина со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинирани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името.

Цаноски и на Фејсбук објави дека иницијаторите на номинацијата за Нобеловата награда за мир за 2019, имале средба со Ципрас.

„Го информиравме за нашата иницијатива каде тој со задоволство ја прифати номинацијата за Нобеловата награда за мир за 2019 година од страна на Видед Бушамауи , добитник на нобелова награда за мир во 2015 година. Историскиот преспански договор, но и самите тие како лидери на новото време кои имаа храброст и визија да излезат од стереотипните политики кои со децении се водеа наназад ,со една единствена цел да градиме нормални, добрососедски и пријателски односи.

Начинот на кој решија во принцип тежок идентитетски спор, со дипломатски средства , е посебен успех кој како пример и модел ќе се користи убеден сум во регионот и пошироко. Вакви идентитетски конфликти се најтешки за решавање и често остануваат „замрзнати конфликти” – сакам да нагласам, тоа е посебен успех. Затоа, и двајцата, г. Ципрас и г. Заев заслужуваат да бидат новите лауреати и добитници на Нобелова награда за мир за 2019 година.“, напиша Цаноски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.