Една од обврските што ги презела македонската страна, на 17 овој месец во Софија, предвидува Скопје што побрзо да потврди до ООН дека краткото и долгото име на земјата се однесуваат само на политичкиот субјект „Република Македонија“, а не на географскиот регион „Македонија“.

Бугарското Министерство за надворешни работи објави попладнево список на обврски што, наводно, ги прифатила македонската страна, за време на состаноците во Софија на 17 овој месец.

Како што се наведува во соопштението на бугарското МНР, за време на средбите на премиерот Зоран Заев, на 17 јуни 2021 година во Софија, со претседателот Румен Радев и премиерот Стефан Јанев, како и во разговорите меѓу министрите за надворешни работи Светлан Стоев и Бујар Османи, Република Македонија изрази подготвеност да ги исполни следниве обврски:

Скопје што побрзо да потврди до ООН, во согласност со чл. 11 ст. 3 од Договорот за добрососедство дека краткото и долгото име на земјата се однесуваат само на политичкиот субјект „Република Македонија“, а не на географскиот регион „Македонија“, чиј дел се наоѓа во рамките на суверените граници на Бугарија. По испраќањето на оваа вербална белешка, Бугарија веднаш ќе престане да инсистира на употреба само на долгото име „Република Македонија“ во ЕУ и во меѓународните организации;

Република Македонија конечно да ги повлече своите малцински претензии кон Бугарија, потврдувајќи дека не постојат историски, етнички и други основи за барање статус на малцинство за која било група на луѓе кои не се нејзини државјани на територијата на Република Бугарија. Ова би било во согласност со клаузулата за немешање во внатрешните работи на Бугарија, утврдена во чл. 11 ст. 5 од договорот од 2017 година;

Република Македонија да започне процес на рехабилитација на жртвите на југословенскиот комунизам, репресирани на нејзината територија поради нивната бугарска самосвест. Овој историски гест од страна на Република Македонија во пракса би го одразувал нашиот заеднички европски цивилизациски избор;

Република  Македонија да ја прилагоди со Бугарија содржината на нејзините наставни програми, со цел објективно да ја рефлектира нашата заедничка историја, поставена како централен елемент во преамбулата и од Договорот за добрососедство, како и со цел елиминирање на образовните содржини што поттикнуваат омраза кон Бугарија (чл. 11 ст. 6);
Идентификување заедно со Бугарија и отстранување на знаци и натписи на територијата на Република  Македонија, што предизвикуваат омраза кон Бугарија и Бугарите.

Бугарија беше принудена да ја одложи поддршката за почеток на преговорите за членство на Република  Македонија во ЕУ на состанокот на Советот за општи работи. одржан на 22 јуни 2021 година. На истиот состанок, Бугарија даде позитивна оценка за достигнувањата на Република Албанија во реформскиот процес и рече „да“ за усвојување на нејзината рамка за преговори. Позицијата на нашата земја за европската перспектива на нашиот близок сосед, Република Македонија, е конзистентна и јасна. Тоа е во согласност со нашето убедување дека политиката на проширување на ЕУ треба да се заснова на исполнување на критериумите од Копенхаген за членство во Унијата и принципите на сопствените заслуги – велат од бугарското МНР.

Оттаму тврдат дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан останува приоритет на бугарската надворешна политика. Во оваа насока, како што се посочува, Софија е подготвена да го продолжи дијалогот со Скопје.

Бугарската страна продолжува да се држи до сигурни гаранции дека нашите фундаментални интереси нема да бидат нарушени. Мора да се запре практиката на газење на правата на луѓето со бугарски идентитет во Република Македонија. Ние сме фокусирани на наоѓање прагматични, одржливи и взаемно прифатливи решенија за предизвиците наследени од минатото. Софија ја потврдува својата желба да продолжи со истражувачки консултации и сите други потребни форми на билатерални преговори со Скопје. Се приближуваме конструктивно и со добра волја, но очекуваме Република Македонија да продолжи со практично спроведување на преземените обврски на високо ниво – се наведува во соопштението на бугарското МНР, посветено на „позициите во однос на евопската перспектива на РМакедонија“.

Исто така, се посочува дека, по билатералниот дијалог, бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев денеска испратил писмо до неговиот колега во Скопје Бујар Османи, во кое изразил очекување за исполнување на преземените обврски, како и подготвеност на бугарскиот страна да се најдат трајни и одржливи решенија.

Без оглед на предизвиците, Република Бугарија и Република  Македонија треба да развијат целосни, искрени, предвидливи соседски односи во сите области. Нашата земја даде безброј докази за својата подготвеност за ова. Ефективната имплементација на Договорот треба да биде еден од критериумите за пристапување кон рамката за преговори за Република Македонија. Ова е внатрешен процес за ЕУ. Исто така, отворениот пристап што го демонстрираше Република Македонија на оваа тема, вклучувајќи го и усвојувањето на критериумите, е за поздравување. Бугарската страна изразува подготвеност за конструктивен дијалог за време на претстојното словенечко претседателство, како и за време на следните претседателства на Советот на ЕУ, со цел да се постигнат реални и одржливи резултати во процесот на проширување на ЕУ со Западен Балкан – нагласуваат од МНР во Софија.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.