Насловната страница на бугарскиот весник „Сега“ денеска ја краси карикатура на македонскиот премиер Зоран Заев, посветена на вчерашниот состанок на лидерите на земјите-членки на ЕУ, на кој Македонија уште еднаш се соочи со бугарското вето.

Според весникот, некој очигледно не се снаоѓа со политиката на „морков и стап“. Заев е преставен како зајак со големи уши, кој излегува од шешир на масата на ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.