Има многу штета во последните две недели, доминираа провокации, се врати зборот на омразата, некој се обидува да изгради Берлински ѕид меѓу нас, вели експремиерот и екслидер на СДСМ, Владо Бучковски во интервју за бугарскиот портал „Дневник“.

Заедничката историја на Бугарија и Македонија не може да биде само бугарска историја. Ако нешто е вообичаено, тоа не може да биде само твое. Во исто време, тензиите во последните неколку недели се резултат на грешки на обете страни, а ветото за разговорите со ЕУ ќе биде удар за обете страни. Предолго газевме на едно место во нашите односи и се разнишува убедувањето дека Бугарија и Македонија не можат да се вратат во времето кога заради пропагандата тука и таму сме се оддалечиле толку далеку, но всушност сме толку сјајни, вели Бучковски.

„Дневник“ наведува дека Бучковски и Љубчо Георгиевски се познати по своите иницијативи за подобрување на односите меѓу Македонија и Бугарија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.