Вкупно 16 лица почина од компликации од ковид-19, а меѓу нив и 40-годишен крушевачец, информира Министерството за здравство. Починати се по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 440, Прилеп – 64, Кавадарци – 50, Куманово – 45, Тетово – 35, Гевгелија – 33, Неготино – 31, Гостивар – 29, Охрид – 26, Велес и Битола – по 24, Струмица – 21, Крушево – 11, Кочани и Крива Паланка – по 10, Ресен – 7, Струга и Свети Николе – по 6, Кичево и Демир Капија – по 5, Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 4, Делчево, Берово и Валандово – по 3, Дојран – 2, Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:
Скопје – 173, Охрид – 37, Прилеп – 28, Кавадарци – 16, Велес и Струмица – по 12, Куманово – 11, Неготино – 9, Тетово и Гевгелија – по 8, Струга – 7, Кочани – 5, Штип и Битола – по 4, Крива Паланка и Берово – по 3, Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 2, Гостивар, Делчево и Валандово – по 1.

Направени се 3.707 тестови преку: ИЈЗ-785, ЦЈЗ Скопје-96, Авицена-357, Биотек-361, Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина-309, лабораторија Лаор–270, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-88, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.134, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 440, активни 4745
Куманово 45, активни 389
Прилеп 64, активни 733
Тетово 35, активни 298
Гостивар 29, активни 227
Штип 4, активни 128
Кавадарци 50, активни 565
Велес 24, активни 247
Битола 24, активни 248
Охрид 26, активни 417
Струмица 21, активни 184
Струга 6, активни 151
Кочани 10, активни 114
Кичево 5, активни 48
Неготино 31, активни 340
Гевгелија 33, активни 291
Свети Николе 6, активни 31
Крива Паланка 10, активни 134
Ресен 7, активни 71
Дебар, активни 13
Делчево 3, активни 47
Радовиш 4, активни 24
Берово 3, активни 44
Пробиштип 1, активни 37
Виница 1, активни 22
Валандово 3, активни 27
Крушево 11, активни 93
Богданци 4, активни 68
Кратово, активни 22
Демир Хисар 4, активни 35
Демир Капија 5, активни 35
Македонски Брод 1, активни 7
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево 1, активни 4
Дојран 2, активни 4

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.