Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 390
– Куманово 22
– Штип 28
– Прилеп 55
– Тетово 48
– Струга 9
– Велес 53
– Битола 31
– Охрид 18
– Кавадарци 24
– Гостивар 18
– Гевгелија 12
– Струмица 27
– Крива Паланка 10
– Радовиш 7
– Крушево 2
– Кочани 25
– Пробиштип 12
– Демир Хисар 4
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 3
– Валандово 6
– Виница 9
– Делчево 5
– Кратово 6
– Свети Николе 6
– Кичево 17
– Ресен 3
– Неготино 8

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.