Активистот и претседател на движењето „Трета“ Љупчо Палевски попладнево е брутално нападнат и претепан пред својот дом. Според информациите на Инфомакс тој е во критична состојба во болница, а лекарите се борат се неговиот живот.

Преку објави на својот Фејсбук тој со јавноста сподели низа доверливи информации, почнувајќи со аферата Атлантик, во која масовно се следеле и прислушкувале опозициски претставници и активисти кои се бореа против промената на името, а потоа ја објави и вистината за како што вели тој за случајот „27 април“.

Првичната претпоставка е дека нападот е политички мотивиран.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.