Случајот со изнудувањето пари од македонски бизнисмени, наводната вмешаност на обвинители и високи политички функционери е една од главните причини за недобивање на датум за старт на преговорите со ЕУ, откриваат дипломатски извори за Пресинг ТВ. Брисел уште пред неколку месеци бил информиран за рекетот кој се прави во Македонија, а како што дознава интернет-телевизијата, ваквата информација дотаму стигнала од една соседна држава-членка на ЕУ. Песимизам постои кај дипломатските извори и за добивање на датум во октомври.


Целиот текст на Пресинг ТВ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.