Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вечерашното интервју на ТВ 24 рече дека кога тој бил премиер не постоел членот за злоупотреба на службената положба и затоа не ја истражувале приватизацијата која ја спроведе Бранко Црвенковски.

Зошто ние не го чепкавме Бранко за приватизацијата? Затоа што тогаш не постоеше членот 353, односно „Злоупотреба на службената положба“. Тој член во комунизмот го имаше, потоа го укинаа и правеа што правеа осум години. Потоа ние го вративме тој член за да се заштитиме од корупција, рече Георгиевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.