Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа, за тоа дали и кога ќе се одржат изборите исклучиво ќе мора да решат медицинските стручни лица, односно Комисијата.

-Немам намера да се мешам во доменот на медицината. Тоа што мене ме интересрира како граѓанин е мислењето на Комисијата, а тоа е од кога спрема нив може да биде безбедно за одржување на изборите. Ние мораме да имаме избори и да добиеме функционален Парламент, но сето тоа да не биде на ризик врз здравјето на граѓаните, рече Божиновски во денешната анализа во емисијата “Отворено студио” на 24 телевизија во однос на тоа што донесе денеска лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски.

Исто така, тој додаде дека и според СДСМ и според ВМРО-ДПМНЕ, а и ДУИ и Алијансата многу е важно и присуството на странските набљудувачи од мисијата на ОБСЕ за време на изборите.

-Од искуствата од минатото, без присуство на странски набљудувачи, наместо нов парламент може да дојде до нова политичка криза. Така што тоа е еден од приоритетите на сите политички партии. Затоа и ДИК мора да излезе со став и да каже за колку денови можат да ги организираат тие избори. Изборната комисија мора да гарантира организирање на избори во други здравствени услови, затоа што пандемијата да се разбереме наметна плус други услови кои мораат да се предвидат и изорганизираат за да се заштитат граѓаните на избирачките места, вели Божиновски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.