Денеска во Кривичниот суд ќе се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“. На претходните расправи првообвинетиот Бојан Јовановски бараше изземање на судијката Софче Ефремова Гаврилова.

Боки и неговиот тим смета дека Гаврилова не може да го суди овој случај поради пристраност и веќе изградено мислење бидејќи беше дел од судечкиот совет во случајот „Рекет“ во кој исто така првообвинет беше Јовановски.

Тој исто така најави и кривични пријави за судијките Ефремова и Васка Николоска.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.