Обвинетиот Бојан Јовановски денеска пред судот имаше обраќање, во кое посочи на лошата здравствена состојба и оти се чуствува како политички затвореник.

Тој побарал средба и со републичкиот јавен обвинител но оти не му било одобрено. Тој најави дека за неговиот случај ќе ги информира американската амбасада и Хелсиншкиот комитет бидејќи се чуствува дискриминаран.

На прашање на судиката дали од овој судски совет бил дискриминарал, рече дека не и оти за тоа е благодарен.

Тој најави дека како крајна мерка ќе штрајкува со глад.

Кому му одговара мојат физичка ликвидација и му пречи судбината за Рекет, рече Јовановски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.