Не се чуствувам добро, немам добиено терапија за новата дијагноза. Не сум во состојба да го следам судењето. Од сабајле неколкупати повратив. Ова го рече првообвинетиот Бојан Јовановски, познат уште како Боки 13 на почетокот на судскиот процес на случајот „Рекет“.

Тој вели дека инсистирал да дојде иако не е во состојба да ја образложи својата одбрана.

Не ја добивав терапијата која ми е препишана. Испишан сум на први декември од ГОБ 8 Септември под непознати околности, рече Боки 13.

По изјавата на Јовановски судијката даде пауза од половина час, за да дојде лекар и да ја утврди здравствената состојба на Боки 13, дали тој може да продолжи да го следи судскиот процес.

На тоа обвинителката Вилма Русковска рече дека ниту еден доктор не би ризикувал да ја загуби лиценцата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.