Група демонстранти кои бараат пратениците и власта да запрат со уставните измени и процесот на промена на името денеска се соочила со прекршување на уставно загарантираното право на протест.

Иако протестот бил најавен во МВР и за него била издадена соодветната дозвола, денеска владата не дозволила да се протестира, реагираат од движењето „Бојкотирам“.

Владата ги обвинила демонстрантите дека сакаат да ја гранатираат поради што забранува да се протестира, открива член на движењето на Твитер.

“Хунтава на пријавен протест уредно пред влада со дозвола од мвр денес сменија и ЗАБРАНИЈА. Ќе сме ја ГРАНАТИРАЛЕ влада. Овие се лудаци, објавува Гораст Станковски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.