За скандалозно признание какво што имаше поранешниот пратеник на СДСМ и водач на Шарената револуција во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија пред целата македонска јавност потврди дека пратениците на опозицијата биле уценувани  со затворски казни за нив и нивните блиски доколку својот глас не го дадат за промена на името.

 

Конкретно, се работи за синот на пратеничката Владанка Авировиќ, кој беше осуден во случајот „Труст“ каде првообвинет беше бизнисменот Сеад Кочан. За случајот Василие доби 3 години затвор која со понатамошни измени во Кривичниот законик беше ослободен од затвор.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.