Премиерот во заминување Зоран Заев запрашан за блокадата на францускиот претседател, Емануел Макрон, во октомври, за ЕУ преговорите со Македонија повтори дека оваа одлука предизвика големо разочарување за македонските граѓани.

Тој ова го изјави во рамките на конференцијата „НАТО се ангажира“ на маргините на лидерскиот самит на НАТО кој се одржува утре во Лондон.

Ова беше многу нефер за нас, ние сме кандидати за ЕУ петнаесет години, сите 28 земји членки потврдија во Советот на ЕУ дека сме ги исполниле реформите, најдовме решение со Грција и Бугарија, го сменивме нашето уставно име и одлуката дека на ЕУ и е потребно повеќе време беше многу дестабилизирачка за нас, многу бевме разочарани, но ние продолжуваме со реформите и се надевам дека оваа грешка ќе биде поправена многу скоро, изјави премиерот во заминување Заев.

Тој и се заблагодари на Полска и на другите земји од Вишеградската група за нивната поддршка на реформскиот пат кон ЕУ и НАТО.

Полска е една од земјите кои највеќе нѐ поддржаа да ги решиме не само билатералните спорови, туку и да изнајдеме решенија со Бугарија и Грција, таквата политика од сите земјите од Вишеградската група е добар пример за нас, тие го споделија нивното искуство со нас, изјави премиерот во заминување од Лондон.

Премиерот во заминување заедно со министрите Шеќеринска, Димитров и вицепремиерот Османи учествува на самитот на лидерите на земјите членки на НАТО кој формално се одржува утре. На маргините денеска се одржуваат билатерални средби како и конференцијата „НАТО се ангажира“.

Северноатлантската алијанса оваа година одбележува седумдесет години од своето постоење во контекст на длабоки несогласувања помеѓу Турција, Франција и САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.