Денеска во центарот на Битола свечено беше отворен почесниот конзулат на Република Албанија. Почесен конзул е Имер Селмани.

На свеченоста  од името на Владата беше вицепремиерот Бујар Османи и министерот за образование Арбер Адеми. Од името на градот присутна беше градоначалничката на Битола Наташа Петровска.

На денешниот настан во Битола дојде и лидерот на ДУИ Али Ахмети.

извор: Тера телевизија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.