Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на границите од 1 јуни и отворање на кафаните и кафулињата.

Ова е препорака на Комисијата, а одлуката треба да ја донесе Владата на првата наредна седница, која сè уште не е закажана.

Според министерството за здравство, до вчера, 25 мај во Македонија беа регистирани 1.999 заболени и 113 починати од Ковид-19.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.