Богдан Илиевски, познат како Бетмен Вели, добил писмо од Комисијата за дискриминација поради претставка за вознемирени граѓани поради изјава во телевизиска емисија.

Денеска добив писмо од комисијата за заштита од дискриминација, поради претставка поднесена против мене од едикојаси невладина ДЕЛО која цитира низа фејсбук и твитер статуси и делови од Вечерното шоу на Алфа како доказ дека сум ВОЗНЕМИРИЛ ПО ЕТНИЧКА ОСНОВА некои граѓани (ваљда балгари).

Во „обвинението“ има цитати од работи кои сум ги пишувал и говорел, кои благе везе немаат со пријавата, ќе ги прочитате и ќе се уверите, но ви го објавувам за да имате осет КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА ИДНИНАТА ако ја прифатиме француската рамка за бугаризација на Македонија во која има предвидени посебни тела „да ловат“ говор на омраза на социјални мрежи.

Сум кажал и ќе кажам: за нив говор на омраза е што ДИШЕМЕ! И додека тие во нивните највисоки тела, собрание, влада, носат документи според кои Тито ги измислил Македонците во 45-та, тоа не било говор на омраза, туку моите коментари биле.

И вето ќе добиваме за вакви работи. Налет личните голготи со тужби, судови и казни – што е до мене, „мокар се кише не боји“ 🙂 Можат да ми се фатат за клепалово и со зелено џамче да си работат што треба да си работат. Но… вака ќе замолчуваат луѓе. Во соработка со нашата западнобулгарска северџанска влада која ќе им помага, која ќутеше како платена со две червени момичка кога комшииве ни се бербатеа по фаца дека Македонија е бугарска (во парламент), дека Охрид бил бугарски (во европски парламент) итн итн…

Јбг, јас мојата судбина сум ја прифатил. Во третиот и четвртиот стих на химната е. МАКЕДОНЦИТЕ СЕ БОРАТ ЗА СВОИТЕ ПРАВДИНИ.
И ќе се борам. И ќе се бориме. И ќе се борат. Узпат… можеби и ќе се горат. Ама нема да оставам ни милиметар простор за моите внуци да се срамат од мене. Како што нивните внуци ќе менуваат презимиња, за да не се од фамилиите на оние кои повторно ја предадоа Македонија.
А што се тиче одговор на претставката, ќе ја пратам во писмена форма во рокот предвиден од законот (15 дена). Но, еве вака на прва, мојот одговор на оваа пријава за гонење е следниот:
СМРТ НА ФАШИЗМОТ, СЛОБОДА НА НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА!!!
П.С. Со зелено џамче
П.П.С. У УСТА ДА ВЕ СИТЕ БУЛГАРОСЕВЕРЏАНСКИ ПРЕДАВНИЦИ!!!!
МАКЕДОНИЈА СЛОБОДНА, СЛОБОДНА ЖИВЕЕ!!!!!!!
ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА!!!!!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.