Претеничката група на Беса од денеска во Собранието нема да биде со СДСМ, потврдува за „Република“, пратеникот Кастриот Реџепи. Пратениците од движењето Беса го информирале претседателот Џафери дека наместо во парламентарната група „Можеме“ ќе дејствуваат посебно.

Ние сме дел од владејачкото мнозинсто но како најголем партнер после СДСМ во коаалицијата „Можеме“ ние ќе делуваме како група на пратеници на движење Беса. Ова не подразбира никакво напуштање туку поеефективно делување во Собранието-ги објаснува причините Реџепи.

Беса со Собранието е преставена со четворица пратеници.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.