Нарко-компанијата, според објавата на МВР се вика Банекс Компани Дооел Скопје, а нејзин сопственик е уапсениот Седула Ебопи. Тие увезувале банани од Мексико, но всушншност набавувале дрога од нарко картелите таму, објави Лидер.мк.

Симптоматично е тоа што оваа компанија која очигледно се бавела со трговија со кокаин прикриен како трговија со банани за време на владеењето на СДСМ и ДУИ добивала и државни тендери. На 31 декември 201, со оваа нарко фирма договор потпишал ЈКП Тетово – Тетово за набавка на возило во вредност од 1.415.115 денари.

Целиот текст на следниов линк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.