Бабата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска се декарирала како Бугарка. Ова го тврди бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски кој на Твитер објави документ кој датира од 1943 година.Во документот бабата на Шекеринска пара помош од директорот на „отделението на пенсиите“.

Радка сметала дека залужува да добие помош како сопруга на починатиот сопруг кој се борел за ослободување и обединување на Македонија кон мајка Бугарија.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.