Австриски пожарникар е повреден при гаснењето на огнената стихија во Малешевијата. Станува збор за 53-годишен пожарникар кој од почетокот на минатата недела учествувал во гаснењето на пожарите во источниот дел, пеплосувајќи ги „белите дробови“ на земјата, пишува „Дојче веле“.

Пожарникарот има скршен пршлен и посериозни повреди со коишто се здобил вчера при акцијата за гаснење на пожарите во беровскиот регион, вели во изјава за ДВ директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Беким Максути. Тој денеска го посетил повредениот пожарникар, со цел да се информира за неговата здравствена состојба.

Целиот текст овде.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.