Упатство за начинот на спроведување на одредбите од Изборниот законик за време на кампањата за претседателските избори и за локалните избори во Дебар, Ново Село и Охрид усвои Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Во него се прецизирани правилата за платена политичка програма за радиодифузерите кои ќе ги следат изборите за претседателските и за локални избори во три општини во 2019.

Упатството е достапно на следниот линк: http://avmu.mk/wp-content/uploads/2019/02/Упатство-за-Избори-2019-Предлог-за-седница.doc.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.