Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК утре претпладне, во 10 часот, ќе одржи седница на која ќе биде разгледан планот на Министерството за здравство, кои објекти треба да се обезбедуваат.

Како што изјави за МИА в.д. директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, Армијата при обезбедувањето само ќе ѝ асистира на полицијата и ќе биде на своите позиции без оружје.

Ние веќе добивме од Министерството за здравство план на објекти кои треба да се обезбедуваат. Утре ќе го разгледаме и ќе го дадеме на МВР да го операционализираат. Ќе побараме од соодветните служби на Министерството за внатрешни работи, во делот на обезбедување, да изготват план – дали се прифаќаат сите точки, дали е доволно покривање во една смена или 24 часа. Врз основа на тоа, ќе предвидат луѓе кога би ротирале во три смени. Тогаш ќе ја имаме ние вистинската слика, објасни Ангелов.

Акцискиот план, потсети тој, сè уште не е поминат и одобрен од Управувачкиот комитет, затоа не може да се процесира, а треба да помине и на Влада.

Тоа не значи никакво пролонгирање. Утре сè ќе биде завршено. Утре ќе имаме конкретна бројка на луѓе. Но, Владата носи конечна одлука и врз основа на тоа, како и врз основа на закон и подзаконски акти претседателот ќе нареди употреба на Армијата, но без оружје. Армијата само ќе ѝ асистира на полицијата и не смее самостојно да презема дејствија без полициски службеник со полциски овластувања. Армијата служи за обезбедување на стратешките објекти, на здравствените објекти и магацините од делот на здравството кои имаат лекови, опрема и други медицински материјал, ќе му биде поддршка на здравството да може да функционира безбедно. Сакаме да превенираме за сите да се чувствуваат безбедно, и пациентите и докторите и медицинскиот персонал, воопшто сите граѓани – објасни в.д. директорот на ЦУК.

Тој уште еднаш апелира граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот.

Синоќа Главниот штаб за управување со кризи ја одржа втората седница од прогласувањето на кризната состојба во земјава. На седницата беше разгледан и усвоен Предлог-акциски план што го изготви ЦУК и кој е во директна насока за превенција и справување со ширењето на ковид-19. Беа разгледани расположивите човечки и материјално-технички ресурси, како и Планот за координирано дејствување, по пто беа утврдени и активностите на институциите за наредниот период.

Третата седница требаше да се одржи денеска, но е одложена за утре зашто денеска, како што рече Ангелов, повеќето служби во министерствата, освен дежурните, не работат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.