Конечно нашата истрајност вроди со резултат, објаснета и потврдена од Апелациониот суд во Скопје, каде судот му налага на АД ЕЛЕМ-ЕСМ да овозможи слобода во синдикалното организирање и да престане да се меша во синдикалното уредување, напишаа од Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија – ССЕРИ на својата веб страна.

Оваа пресуда претставува уште една потврда на нашите укажувања дека работодавачот постапува спротивно на ЗРО и колективните договори со што дирекно вршеше упад во синдикалното уредување и здружување, истакнаа од ССЕРИ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.