Одлуката на граѓанскиот суд од Скопје да ја впише Исламската селафистичка заедница Дар ел Хадис во регистарот на верски заедници наиде на осуда од Исламската верска заедница и од многу верници, пишува 360 степени, следејќи ја приказната една година. Гласно реагираа ИВЗ, но и тогашниот премиер Зоран Заев.

Овој чин е срамен и е многу штетен за единството на муслиманите во Македонија и е обид за паралелизам на уставната институција Исламска верска заедница, изјавил Евзал Синани – шеф на кабинет на поглаварот на ИВЗ.

Информиран сум од министерот за правда дека одреден наш суд има направено регистрација на ваква заедница којашто од безбедносен аспект за државата е проблем, кажа тогашниот премиер Заев.

Една година подоцна, пишува 360 степени, во простории во една од кулите на улицата Џон Кенеди во Чаир неколку месеци нормално си работи исламската селефиска заедница Дар Ел Хадис.

Немаше потреба затоа што се беше според правилата и законите, ние не се спротивставивме на ниту едно прашање, ниту навредивме некого, ниту некому му се мешавме во неговиот опсег, туку го остваривме нашето право да го организираме верскиот живот како што кажав претходно, врз основа на нашите верувања кои се засноваат на книгата на Алах во Куранот и сунетот на пророкот, вели Џемал Јакупи од новоформираната исламска заедница.

Причината што Дар Ел Хадис функционира непречено е што ИВЗ неодамна го загуби судскиот спор против нив и пред Апелацискиот суд.


Целиот текст тука

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.