Власта им зададе нов удар на уставобранителите од настаните од 27 април. На нивните семејства им се испратени опомени за наплата на судските трошоци за судскиот процес против нив. Сумата за наплата е голема, 135 000 денари односно по повеќе од 2,000 евра  и дел од нив немаат средства да платат.

Затоа на социјалните мрежи има апел за помош бидејќи рокот за плаќање е три дена, односно до петок.

Се повикуваат сите кои се во можност да помогнат бидејќи во опомената пишува дека „неисплатениот износ на паричната казна ќе биде заменет со затвор“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.