На панел дискусијата по повод две години од мандатот на актуелната влада, извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, лично го покани премиерот Зоран Заев, да биде дел од првата Парада на гордоста во Македонија.

Јас веќе имам најави дека голем број од министрите се заинтересирани да дадат поддршка, секако градоначлникот, очекувам и премиерот да ни се придружи, како што ни направи чест на петгодишнината од ЛГБТ и Центарот за поддршка, истакна Пировска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.