Претседателот на Левица Димитар Апасиев предмалку се огласи на Фејсбук откако стана јасно дека партијата добива два мандати во идниот парламентарен состав.
Со нешто помалку од 5% гласови, политичката партија Левица освои мандат во Изборната единица 1 каде што беше носител токму Димитар Апасиев.

Во пресрет на официјалните резултати кои се очекува да ги објави Државната изборна комисија, Апасиев напиша: „Џабе ни се лижете. Сите ќе ве стреламе“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.