По вечерашната лидерска средба, на Фејсбук се огласи и професорот Димитар Апасиев кој напиша дека по Устав, после распуштање на Собранието, има рок од два месеца да се одржат предвремени парламентарни избори.

Да беа паметни вмровците, немаше да прифатат вакво насамарување – да има „брзи избори“ дури за шест месеци од сега!? Дотогаш, баграва ќе влезе у НАТО и ќе следи уште еден еуфоричен НАТОФЕСТ.
ЕУ ќе се осеќа должна кон Заевистите и пак ќе гледаме срцепарателни ТВ пораки за тоа како сме #НаПравПат. Се’ ќе биде подзаборавено, а поразот на СДС на „Нашата Земја“ нема да биде толку драматичен, како ако имаше избори пред Нова Година
p.s. Сета среќа у несреќа е шо Левица / E majta / Levica за прв пат ќе стане парламентарна партија, па ќе ви ги помати вашите елитистички сметки – напиша Апасиев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.