Немој да ни потпикнувате верски фундаментализам под плаштот на „човекови права“, порача професорот Димитар Апасиев, потсетувајќи дека права левичарка феминистка го фрла фереџето со индигнација, како победа над патријархалниот морал, а не го носи на себе.

Не постои левичарска влада вo свет која не го забранила носењето фереџе/бурка! Права левичарка феминистка го фрла фереџето со индигнација, како победа над патријархалниот морал, а не го носи на себе. Само нашиве NGO-Соросписки „феминистки“ го бранат ова религиозно затуцување на Жената, кое – да потсетиме – го забрани уште Кемал Ататурк и тоа во секуларна Турција. Исто, носењето фереџе го забранија и нашите повоени југословенски власти, веднаш после Ослободувањето, порача Апасиев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.