Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил го честиташе Денот на независноста на Република Македонија со порака во која вели: „Македонија е долга и широка работа, затоа не чепкајте“!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.