Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги објави резултатите од последната теренска анкета. Анкетата е спроведена на 1013 испитаници и според добиените резултати, најголем дел од граѓаните се изјасниле дека својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ.

На неа води ВМРО-ДПМНЕ со 21,7 проценти, СДСМ има 14,9. Левица е трета сила со 8,6 , ДУИ 8,2 АА 5.6.

65% од испитаните граѓани се изјасниле дека ќе излезат на изборите и ќе го остварат своето право на глас.

Во анкетата е наведено дека 51 процент не се задоволни од работата на Заев, а за граѓаните економијата и финансиите се најголем проблем.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите партии да се вклучат во опозицискиот блок против власта на СДСМ и ДУИ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.