На анкетата која беше поставена од Струмица Денес пред една недела, 65% од граѓаните или 2.000 гласови биле за изборите да се одржат во септември, додека 35% или 1.100 гласови за изборите да се одржат во јуни. Инаку, деновиве политичките партии треба да донесат конечна одлука за датумот кога би се одржале парламентарните избори во Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.