По анализите на МРТ 1 кандидатот за претседател на Република Македонија кај Македонците има повеќе предност проф. др Гордана Силјановска Давкова. Според графиконите Стево Пендаровски кај Македонците има 22.50% доверба додека Силјановска Давкова 28.90%.

Овие бројки укажуваат дека кандидатот за претседател Силјановска Давкова ужива поголема доверба кај Македонците околу 6.40%, што не е за потценување.

Ако вака продолжи трендот на качување на довербата кај Силјановска Давкова во вториот круг од претседателските избори ќе победи со убедлива предност. Бидејќи граѓаните веруваат повеќе во програмата и кампањата што ја води Силјановска Давкова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.