За потребите на ВМРО-ДПМНЕ, Агенцијата ИСПОС од 12 ти до 30 ноември 2021 година спроведе теренска анкета на територијата на целата држава, на стратифициран репрезентативен примерок од 1 010 испитаници.

Rезултатите покажуваат:

• убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ од 7.2%.
• преовладува мислењето дека не гласањето на Кастриот Реџепи е затоа што има земено пари да не присуствува на седницата и да не гласа 26%.
• мнозинството на граѓаните, високи 57% сметаат дека државата се движи во погрешна насока.
• најголем број од граѓаните сметаат дека излезот се брзи предвремени парламентарни избори. 44.2%

Во продолжение подеталните информации:

1.На прашањето доколку утре се оддржат предвремени парламентарни избори и на тие избори би се кандидирале само партии, а не коалиции за кого би гласале?
• ВМРО-ДПМНЕ 22.5%
• СДСМ 15.3%
• ДУИ 7.3%
• Левица 5.2%
• Алијанса 3.5%
• БЕСА на Касами 1.8%
• Глас за Македонија 0.4%
• ЛДП 0.3%
• ДОМ 0.3%
• Алтернатива 0.3%
• БЕСА на Гаши 0.3%
• Твоја партија 0.3%
• Демократски сојуз 0.2%
• ИНТЕГРА 0.2%
• ДПА 0.1%
• НСДП 0.1%
• Друго 0.5%
• Неодлучен/на 14.2%
• Одбивам да одговорам 20.2%
• Нема да гласам 6.8%

2.Дали според вас отсуството на пратеникот Кастриот Реџепи беше?
• Затоа што беше киднапиран и приморан од коалицијата СДСМ-ДУИ 13%
• Затоа што навистина верува во како што напиша тој во својот ФБ статус дека државата ќе добие датум за преговори со ЕУ и ќе се реши спорот со Бугарија. 17%
• Затоа што има земено пари да не присуствува на седницата и да не гласа 26%
• Не знам 29%
• Одбива да одговори 16%

3. Генерално државата се движи во:
• Правилна насока 31%
• Погрешна 57%

4. Дали сте за предвремени парламентарни избори?
• За 44.2%
• Против 38.8%
• Не знам 5.6%
• Одбива да одговори 11.4%

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.