Директерот на ЦУК Стојанче Ангелов во гостување на емисијата “Само Вистина” на Канал 5 телевизија, по повод 5 годишнината на шарената револуција, вели дека бил дел од протестите, но дека не се чувствува како шарен револуционер.

Тој заедно со одредена група на луѓе присуствувале на протестите од Шарената револуција, заедно со така наречените Шарени револуционери, а се борел против режимот на Никола Груевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.