Универзитетскиот професор Тони Дескоски на својот Фејсбук профил објави статус во кој е зачуден од привремената мерка за забрана на автобиографската книга на Стојан Андов.

–Малку ми е зачудувачка привремената мерка за забрана на автобиографската книга на Стојан Андов.
Ќе разберев ваква мерка ако тој беше тужен за плагијат, па преку забраната да се спречи евентуална дополнителна штета за вистинскиот автор.
Но, во овој случај, тужбата е за клевета (како што известуваат медиумите). Книгата подолго време е во оптек, а спорната содржина е веќе општо позната. Ако имало клевета, таа е веќе сторена. Се чини дека Андов ја доби најдобрата реклама. Стана забранет автор, стои во неговиот пост на Фејсбук.

 

Малку ми е зачудувачка привремената мерка за забрана на автобиографската книга на Стојан Андов.Ќе разберев ваква мерка…

Gepostet von Toni Deskoski am Donnerstag, 21. März 2019Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.