Според последните информации дека нема да има предвремени избори, туку само реконструкција на владата, имињата на министри кои наводно ќе ја напуштат оваа владина структура почнаа да циркулираат.

Како што јавува „Алмакос“, премиерот Зоран Заев му понудил на претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, повторно место во Владата и негов функционер да го предводи министерството за локална самоуправа.

Во моментов овој ресор му е доделен на коалициониот партнер НДП, чиј претседател е Весел Мемеди, а министер е Сухејл Фазлиу.

Од Села се очекува повторно да ја разгледа понудата да биде вклучен во владеачкото мнозинство. Според најавите на СДСМ, реконструкцијата на владата ќе вклучува најмалку 8 министерства и над 20 дирекции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.