Членовите на семејствата на Кумановската група, во изјава за весникот „Лајм“, дале објаснување во врска со инцидентот што се случи денеска во затворот Шутка, каде претепани беа поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, пишува „Алмакос“.

Денеска во утринските часови во затворот, Лирим Красничи го нападнал Спиро Ристовски, поради расправија околу финансирањето на училиштата каде се одвива настава на албански јазик, гласи една од изјавите.

Во 14 часот, Есат Кафеголи го претепа Миле Јанакиевски, бидејќи тој го нарече албански терорист, велат за „Лајм“ членови на семејствата, откако стапиле во контакт со своите роднини од затворот.

Затворот пак излезе со соопштение дека инцидентот го предизвикале Ристовски и Јанакиески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.