Вчера се направени 1901 тестови. Од нив, државата платила за 776 а ние граѓаните сами сме си ги платиле останатите 1125 тестови во приватните лаборатории. (бидејќи нема термин/тест/алгоритам во државните) За тестови на приватно само за 24 часа се потрошени 75.000 евра. Ако одиме со тоа темпо, значи ние граѓаните неделно за тестови ќе плаќаме по 500.000 евра. Со истото тоа темпо, за месец дена ќе изградиме болница, напиша на својот фејсбук профил новинарот Александар Спасовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.