Александар Јовановски, кандидатот за градоначалник на Кичево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, освои најмногу гласови во првиот изборен круг.

Според податоците од Државната изборна комисија, за него гласаа 8.801 граѓани, или 256 гласачи повеќе отколку за актуелниот градоначалник од ДУИ Фатмир Дехари, коj поточно освои 8.545 гласови.

Внукот на Али Ахмети кој беше независниот кандидат за градоначалник на Кичево, Фатмир Лимани пред малку јавно на Фејсбук објави дека во вториот круг ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник.

Тој освои 4500 гласови и не влезе во вториот круг како трето пласиран.

-● СЕ ИЗЈАСНИЈА

▪︎ Дијаспората не е фактор на локалните избори бидејќи имаме партнерство со браќата од СДСМ!

Се со цел да се игнорира реалноста на независната кандидатура, беше искажано следното:
„Ние водиме и сме на изборна кампања со ВМРО” !

Сега бараат помош од дијаспората и повторно ја игнорираат воспоставената реалност на силата од 4.500 поддржувачи на Движењето за независност.

• По завршувањето на вториот круг, ќе се направат подготовки за предвремени парламентарни избори.

* Тука сме и подготвени за големата промена, стои во неговиот пост на Фејсбук

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.