Драматична е ситуацијата во Пехчево и Делчево, откако огромен пожар кој попладнево избувна се заканува да се прошири кон околните села. Помош се бара и преку социјалните мрежи, а дел од видеата кои се објавуваат покажуваат дека состојбата е крајно алармантна.

Градоначалникот на Пехчево Драган Тренчовски во изјав за Канал 5 вели дека ситуацијата од терен е страшна бидејќи постои голем ризик од ширење на пожарот кон локалниот пат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.