По завршувањето на средбата на претседателот Стево Пендаровски со лидерите на помалите партии од владината коалиција – претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски, беше соопштено дека  ги образложиле партиските согледувања за францускиот предлог и ги истакнале нивните загрижености.

ВО изјава за 24 вести по средбата, Морачанин рече дека е добро што ќе има дијалог за предлогот во Собрание, но дека ако не добијат гаранции за тоа што ги загрижува, ќе гласаат против и ќе ја напуштат Владата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.